Committees

General Chairs H. Fatih Uğurdağ, Özyeğin Univ., Turkey
Luis Miguel Silveira, INESC ID/IST – TU Lisbon, Portugal
Program Chairs Alex Orailoğlu, UC San Diego, USA
Luigi Carro, UFRGS, Brazil
Publication Chairs Martin Margala, UMass Lowell, USA
Ricardo Reis, UFRGS, Brazil
Publicity Chair Ricardo Reis, UFRGS, Brazil
Finance Chair ޞule Özev, Arizona State Univ., USA
Registration Chair Sezer Gören, Yeditepe Univ., Turkey
Special Sessions Chair Yankın Tanurhan, Synopsys, USA
Phd Forum Chair Mahmut Kandemir, Penn State Univ., USA
Local Arrangements Chair Nizamettin Aydın, Yıldız Technical Univ., Turkey
Local Arrangements Subcommittee Selçuk Başak, Yıldız Technical Univ., Turkey
Fethullah Karabiber, Yıldız Technical Univ., Turkey
Abdullah Yıldız, Yeditepe Univ., Turkey
Bilgiday Yüce, Boğaziçi Univ., Turkey
Ahmet Turan Özdemir, Erciyes Univ., Turkey
Steering Committee Manfred Glesner, TU Darmstadt, Germany
Salvador Mir, TIMA, France
Ricardo Reis, UFRGS, Brazil
Michel Robert, Univ. of Montpellier, France
Luis Miguel Silveira, INESC ID/IST – TU Lisbon, Portugal
Chi-Ying Tsui, HKUST, Hong Kong – China
Matthew Guthaus, UC Santa Cruz, USA
Technical Program Committee Track 1 - Analog and Mixed-signal IC Design
Günhan Dündar, Boğaziçi Univ., Turkey (chair)
Jose M. de La Rosa, CNM, Spain (chair)
Abhijit Chatterjee, Gatech, USA
Dongsheng Ma, UT Dallas, USA
Haralambos Stratigopoulos, IMAG, France
Jerzy Dobrowski, Linköping Univ., Sweden
Piero Malcovati, Univ. of Pavia, Italy
Pui-In Mac, Univ. of Macau, China
Sergio Bampi, UFRGS, Brazil
Track 2 - Circuits for Applications (DSP, Image processing, Communications, Medical)
Tobias Noll, RWTH-Aachen, Germany (chair)
Urs Frey, Riken, Japan (chair)
Andreas Demosthenous, University College London, UK
Andrew Mason, Michigan State Univ., USA
George Jie Yuan, UST, Hong Kong – China
Goksenin Yaralıoğlu, Özyeğin Univ., Turkey
Jun Ohta, Nara Inst. of Sci. and Tech., Japan
Vijaykrishnan Narayanan, Penn State Univ., USA
Track 3 - Application Systems (DSP, Image Processing, Communications, Medical)
Luc Claesen, Univ. of Hasselt, Belgium (chair)
İlker Hamzaoğlu, Sabancı Univ., Turkey (chair)
Berna Ors, Istanbul Technical Univ., Turkey
Chun-Jen Tsai, National Chiao Tung Univ., Taiwan
Hassan Ghasemzadeh, UCLA, USA
Pai Chou, UC Irvine, USA
Yun Pan, Zhejiang Univ., China
Track 4 - VLSI Test, Diagnosis and Silicon Debug
Matteo Sonza Reorda, Politecnico di Torino, Italy (chair)
Zain Navabi, Univ. of Tehran, Iran (chair)
Erik Larsson, Lund Univ., Sweden
Hans-Joachim Wunderlich, Univ. of Stuttgart, Germany
Fernanda Kastensmidt, UFRGS, Brazil
Michiko Inoue, Nara Inst. of Sci. and Tech., Japan
Xiaoqing Wen, Kyutech, Japan
Track 5 - Variability, Security, Reliability
Srinivas Devadas, MIT, USA (chair)
Özgür Sinanoğlu, NYU, UAE (chair)
Bruno Rouzeyre, LIRMM, France
Maria Michael, Univ. of Cyprus, Cyprus
Mehdi Tahoori, Karlsruhe Inst. of Tech., Germany
Paolo Prinetto, Politecnico di Torino, Italy
Ramesh Karri, NYU, USA
Swaroop Ghosh, USF, USA
Track 6 - Devices, Circuits and Systems for Emerging Technologies
Wenjing Rao, Univ. of Illinois Chicago, USA (chair)
Swarup Bhunia, Case Western Reserve Univ., USA (chair)
Andras Moritz, UMass Amherst, USA
Dmitry Strukov, UC Santa Barbara, USA
Fabien Clermidy, CEA LETI, France
Ian O’Connor, Ecole Centrale de Lyon, France
Sorin Cotofana, TU Delft, Netherlands
Valeriu Beiu, United Arab Emirates Univ., UAE
Track 7 - Prototyping, Verification, and Validation
Masahiro Fujita, Univ. of Tokyo, Japan (chair)
Franco Fummi, Univ. of Verona, Italy (chair)
Alper Şen, Boğaziçi Univ., Turkey
Andreas Veneris, Univ. of Toronto, Canada
Graziano Pravadelli, Univ. of Verona, Italy
Ian Harris, UC Irvine, USA
Laurence Pierre, IMAG, France
Track 8 - Embedded Systems, HW-SW Codesign, Logic and High-Level Synthesis
Andreas Gerstlauer, UT Austin, USA (chair)
Jason Xue, City Univ. of Hong Kong, Hong Kong – China (chair)
Fadi Kurdahi, UC Irvine, USA
Frederic Rousseau, IMAG, France
Jarmo Takala, Tampere Univ. of Tech., Finland
Joerg Henkel, Karlsruhe Institute of Tech., Germany
Petru Eles, Linköping University, Sweden
Sri Parameswaran, UNSW, Australia
Track 9 - Reconfigurable, Adaptive, FPGA
Koen Bertels, TU Delft, Netherlands (chair)
Juergen Becker, Karlsruhe Institute of Tech., Germany (chair)
Apostolos Dollas, Technical Univ. of Crete, Greece
Joao Cardoso, Univ. of Porto, Portugal
Michael Huebner, Karlsruhe Institute of Tech., Germany
Pascal Benoit, LIRMM, France
Philip Brisk, UC Riverside, USA
Rainer Hartenstein, Kaiserslautern Univ. of Tech., Germany
Track 10 - SOC Design and Interconnect
Cristina Silvano, Poltecnico di Milano, Italy (chair)
Jose Ayala, Complutense Univ. Madrid, Spain (chair)
Jiang Xu, Honk Kong University of Science & Technology, China
Gilles Sassatelli, LIRMM, France
Leandro Soares Indrusiak, The Univ. of York, UK
Luca Carloni, Columbia Univ, USA
Smail Niar, LAMIH/University of Valenciennes, France
Xiaoxia Wu, Qualcomm, USA
Track 11 - Processor Architecture, Embedded Processors, Multicores
Onur Mutlu, CMU, USA (chair)
Stephan Wong, TU Delft, Netherlands (chair)
Ayse K. Coskun, Boston Univ., USA
Chengmo Yang, Univ. of Delaware, USA
Gang Qu, Univ. of Maryland, USA
Mirko Loghi, Univ. of Udine, Italy
Soontae Kim, KAIST, Korea
Tulika Mitra, National Univ. of Singapore, Singapore
Track 12 - Transistor Level Digital VLSI Circuits and Memory
Massimo Alioto, Univ. of Siena, Italy (chair)
Saibal Mukhopadhay, Gatech, USA (chair)
Alexander Fish, Bar-Ilan Univ., Israel
Ali Afzali-Kusha, Univ. of Tehran, Iran
Alper Demir, Koç Univ., Turkey
Armin Tajalli, EPFL, Switzerland
Joachim Rodrigues, Lund Univ., Sweden
Yajun Ha, National Univ. of Singapore, Singapore